Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi

YÜZ YÜZE EĞİTİMLE VERİLEN ALAN DERSLERİNDE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ EĞİTİM FIRSATI

YÜZ YÜZE EĞİTİMLE VERİLEN ALAN DERSLERİNDE YOĞUNLAŞTIRILMIŞ EĞİTİM FIRSATI

  2020/1 Sayılı Genelge'nin 6. maddesinde;

"Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinin yüz yüze eğitim dersleri, ilgili kurumların fiziki durumu ve öğretmen kadrosunun uygun olması hâlinde yoğunlaştırılmış eğitim olarak da verilebilir.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinde yoğunlaştırılmış eğitime; ortaöğretim kurumu mezunu olarak kayıt yaptıranlar, uzaktan eğitim ile alacağı ortak dersi kalmayanlar, ilk kayıt/kayıt yenileme yaptırdığı eğitim öğretim yılının 1 inci dönemi ilk kayıt/kayıt yenileme işlemlerinin son günü itibarıyla (bu yıl için 09.10.2020 tarihi itibariyle) 18 yaşından gün alanlar ve yurt dışı programına kayıtlı olanlar ile özel eğitim ihtiyacı olan öğrenciler katılabilir.

Yoğunlaştırılmış eğitimde;

a) Dönem, örgün eğitimdeki bir dönem süresinin yarısı kadardır.

b) Her bir dersin haftalık ders saati sayısı, haftalık ders çizelgesindeki o dersin ders saati sayısının iki katıdır.

c) Birbirinin devamı niteliğindeki dersler yoğunlaştırılmış aynı eğitim dönemi içerisinde verilemez."

denmektedir.

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinin yüz yüze eğitim derslerini veren okul ve kurumlarımız yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda yüz yüze eğitim dersleri için yoğunlaştırılmış eğitim grupları açabilir. Yoğunlaştırılmış eğitim gruplarına katılmak için öğrenciler yüz yüze eğitim kurumlarına dilekçe ile başvurması grup oluşmasını temin bakımından yararlı olacaktır.

Yoğunlaştırılmış eğitim için grup oluştururken aşağıdaki hususlara dikkat edilecektir:

1-      Dönemler itibariyle ayrı ayrı olmak üzere (1. Dönem, 3. Dönem, 5. Dönem vb. gibi) öncelikle 09.10.2020 tarihi itibariyle 18 yaş altı öğrencilerimiz için normal grup oluşturulmaya dikkat edilecektir. Çünkü bu öğrencilerimiz zorunlu eğitim çağında ve önceliği olan öğrencilerimizdir (Yönetmelik gereği bir grup en az 8 kişiden oluşmalıdır).

2-      Dönemler itibariyle ayrı ayrı oluşturulacak gruplarda 09.10.2020 tarihi itibariyle 18 yaş altı öğrenci yok ise veya 18 yaş altındaki öğrencilerden en az 8 (sekiz) kişiden oluşan bir grup oluşturduktan sonra 2020/1 Sayılı Genelgede belirtilen yoğunlaştırılmış eğitim almak için şartları taşıyan öğrencilerden de yeni bir grup oluşturabilecek en az 8 kişi mevcutsa; o zaman yoğunlaştırılmış eğitim grubu oluşturulabilir.

3-      Birbirinin devamı niteliğindeki dersler yoğunlaştırılmış aynı eğitim dönemi içerisinde verilemez. Örnek: Arapça 1 Dersi ile Arapça 2 veya Arapça 3 veya Arapça 4 vb. dersleri aynı yoğunlaştırılmış eğitim döneminde verilemez.

4-      Yoğunlaştırılmış eğitim grubu oluşturulup-oluşturulamayacağını görebilmek için yoğunlaştırılmış eğitime katılma şartlarını taşıyan öğrencilerden dilekçe alınması yararlı olacaktır.

Dilekçe örneği için tıklayınız.

 

Emniyet Mah. Milas Sok. No 21 TEKNİKOKULLAR / ANKARA - MEBİM 444 0 632

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.