Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi

AÇIK ÖĞRETİM OKULLARINDA KULLANILAN TERİMLER

 AÇIK ÖĞRETİM OKULLARINDA KULLANILAN TERİMLER

 

 AKTİF ÖĞRENCİ: Yeni kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen öğrenciye denir.

 

DONUK ÖĞRENCİ: Kaydını bir dönem yenilemeyen öğrenciye denir.

 

KAYIT YENİLEME: Aktif, donuk ve silik öğrencilerin sınava girebilmek için yaptırdıkları işleme denir.

 

KREDİ: Öğretim programlarında belirtilen derslerin haftalık ders saati sayısına denir.

 

DERS SEÇME: Kayıt yenileme döneminde sınavına girilecek dersleri belirlemeye denir.

 

OTURUM: Sınavlarına girilecek derslerin sınavların yapılacağı günlere göre (Cumartesi -Pazar) sabah ve öğleden sonra yerleştirilmesine denir. Bir oturumda en fazla sekiz dersten sınava girilebilir.

 

ORTAK DERSLER: Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinden mezun olabilmek için, alan dersleri dışında kalan, mutlaka alınması gereken derslere denir. Üç kez alınıp başarısız olunursa muaf olunur (Türk Dili ve Edebiyatı başarılması zorunlu derslerden olup muaf olunamaz).

 

SEÇMELİ DERSLER: Mezuniyet kredisini tamamlamak için, ortak derslerinin yanında alınan derslere denir.

 

ALAN/DAL DERSLERİ: Öğrenciyi hedeflediği mesleğe, iş alanlarına yönelten ve bu yönde gelişme imkânı sağlayan derslere denir.

 

MUAF OLMA: Üç kez sınavına girilen ancak başarısız olunan ortak dersin başarma zorunluluğunun ortadan kalkmasına denir. Muaf olunan dersin kredisi kazanılmış olmaz, muaf olunan ders istenirse tekrar alınabilir.

 

ÖĞRENCİLİK HAKKI: Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinde okuyarak paso, öğrenci belgesi gibi haklardan faydalanma durumuna denir. 12 dönem ve üzeri Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi öğrencileri söz konusu öğrencilik hakkından faydalanamaz ancak okuma hakları kayıtlarını yeniledikçe devam eder.

 

DÖNEM: Eğitim-Öğretimin başladığı tarihlerden dönem sınavlarının yapıldığı tarihlere kadar geçen süreye denir.

 

ÖN KAYIT: Okul tarafından alınan kayıtlar, öğrencinin bilgileri sisteme aktarılıncaya kadar ön kayıt olarak gözükür. Tasdiknameli gelen öğrencilerin tasdiknamesindeki veriler sisteme okul tarafından aktarılır ve öğrenci Aktif öğrenci yapılır. Ortaokul diplomalı veya lise diplomalı öğrencilerin belgeleri tamam ise bunlarda sistemde aktif öğrenci yapılır.

 

SİLİK ÖĞRENCİ: Üst üste en az iki dönem kaydını yenilemeyen öğrenciye denir. Kayıt yenilemesi durumunda daha önceki kazandığı krediler aynen korunur.

 

 

TASDİKNAME ALMIŞ ÖĞRENCİ: Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi'nden tasdikname alıp ayrılan öğrenciler için kullanılır. Bu öğrenciler isterlerse tasdiknameli olarak tekrar Açık Öğretim İmam Hatip Lisesine yeni kayıt dönemlerinde kayıt yaptırabilirler.

 

MEZUNİYET İNCELEMESİNDEKİ ÖĞRENCİ: Mezuniyet şartları taşıyan öğrencilerin, sisteme aktarılan belgelerin incelenip değerlendirileceği anlamına gelir. Mezuniyet incelemesindeki öğrenci mezun anlamına gelmez. Belgeler incelendiğinde ortaya çıkacak değerlendirme sonucunda mezuniyet şartlarında değişiklik ortaya çıktığında tekrar aktif öğrenci durumuna dönüştürülebilir.

 

MEZUN: Mezuniyet İncelemesi sonucunda mezuniyet şartları değişmeyerek Açık Öğretim İmam Hatip Lisesinden mezun olan ve diploma basılması uygun olan öğrencileri ifade eder. (Mezun durumunda olan öğrenciler e-devlet üzerinden veya yüz yüze eğitim yaptıkları okullardan mezuniyet yazısı alabilirler).

 

 

 

 

Emniyet Mah. Milas Sok. No 21 TEKNİKOKULLAR / ANKARA - MEBİM 444 0 632

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.