Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi

ÜCRET İADESİ İLE İLGİLİ SORULAR

 

  ÜCRET İADESİİLE İLGİLİ SORULAR 

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞIMIZIN DÜZENLEMİŞ OLDUĞU SINAVLARA SEHVEN YATIRILAN ÜCRETLERİN İADESİNE DAİR MEVCUT UYGULAMALAR

Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Lisesi öğrencileri

·         İlk kayıt,

·         Kayıt yenileme,

·         Ek sınavlar

için para yatırken yanlış modül ya da link kullanmaktadır.

Sistemde doğru hesaba yatırılmadığında veya öğrenci olmadığı halde öğrenci adına bu işlemleri yaparken yanlışlıkla kendi TC Numarasını kullanarak işlem yapan vatandaşlarımızın bu işlemleri geçersiz sayılmakta olup  "SEHVEN" Yatırmış oldukları bu ücretlerin  iadesi  "Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi 'nin;

      41-(a) maddesinde yer alan" Başvurusu /sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan

      Ya da sınavdan çıkarılan, adayların/kurumların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz.

Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari sebeple sınava girememesi  durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde Genel Müdürlük tarafından ücret iadesi yapılır" hükmü gereği  ki;  bu hükümler diğer iadesi yapılan sınavlar içinde geçerli olduğundan;

Her senenin Ekim ayı sonrası iade çalışmaları başlatılarak ilgili seneye ait Bakanlığımız hesabına "SEHVEN" yatırılan bu ücretler,  işlem yapılan TC Numaraları adına TC  Ziraat Bankalarına Aralık ayı sonuna kadar gönderilerek ülke genelinde ödenmiş olur.

Vatandaşlarımız ya da Açık Öğretim İmam Hatip Lisesi, Mesleki Açık Öğretim Lisesi ve Açık Öğretim Lisesi öğrencilerimiz ülke genelinde Ziraat Bankası Şubelerine ait gişelerden banka görevlisine Ücret İadesi alacağının olduğunu ifade edip "Merkezi Ödemeler Ekranından MEB Ücret iadeleri ekranını" açtırarak  TC Numarası ile sorgulama yaptırdığında Banka görevlisi  iade ücretini takdim edecektir.

Açık Öğretim Ortaokulu;

Bu yaygın Eğitim için de "SEHVEN"  yatırılan Ücretler yukarıdaki hükümler doğrultusunda iade edilir.

MTSAS ?MOTORLU TAŞITLAR SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAVI

TEOG SINAVLARI  - BİLSEM SINAVLARI ? VEHBİ KOÇ SEVİYE TESPİT SINAVLARI

BAKANLIĞIMIZA AİT TÜM PROTOKOL SINAVLARI

 BAKANLIĞIMIZIN DİĞER KURUMLAR İÇİN YAPMIŞ OLDUĞU PROTOKOL SINAVLARI

Gibi sınavlara ait "SEHVEN" yatırılan ücretlerin iadesi yukardaki hükümler doğrultusunda Sınavın gerçekleştiği tarihten  3 yada 4 ay sonra aynı şekilde iadesi yapılır.

E-SINAV ? ELEKTRONİK RANDEVULU SINAV ? VE ? MESLEKİ TEKNİK SINAVLARI İÇİN;

Adına İşlem yapılan kişiden, ilgili ücreti istediğine dair üzerinde TC  Num. ve iletişim numarası olan bir dilekçe yazılıp arkalı önlü kimlik fotokopisi ve varsa ilgili bankamatik dekontunu ekleyerek  MEB Döner Sermaye İşletmesine ait (0 312 419 20 14)  numaralı faksa göndermesi karşılığında, ilgili sınav tarihinden 3 - 4 ay sonra  yukarıdaki hükümler doğrultusunda aynı şekilde iadesi yapılır.

Not: 2017 yılı itibari ile  yapılan her ücret iadeleri ilgili kişilerin cep telefonlarına mesaj yolu ile bildirilecektir.

HAKAN DEMİR.  MEB  DÖNER SERMAYE İŞLETMESİ  - TELF : 0 312 413 42 14 ? FAX: 0 312  419 20 14

 

 

 

Emniyet Mah. Milas Sok. No 21 TEKNİKOKULLAR / ANKARA - MEBİM 444 0 632

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.